V.O.S.A. - Veřejný občanský spolek amatérů - Teplice, volejbal a informace o našich volejbalových a beachvolejbalových turnajích a akcích.

Články z VOSY:

O překvapení nebyla nouze.

 

   Třetí kolo smíšených družstev přineslo ve skupině „A“ několik překvapení. Prvým ním je umístění družstev Hakim (5) a Naposled (2). Důvod obsazení až pátého místa by měli hráči hledat především sami. V prvém utkání turnaje Hakim hrál s  Krušnohorci. Hakim v obvyklé sestavě, Krušnohorci posíleni smečařem z Prahy, který kdysi na VOSE startoval za Dědky a Bejčaře. Hakim, koncentrovaný na hru, Krušnohorce přehrál (25 : 16). V druhém setu se u Hakimu  herní pohoda vytratila a Krušnohorci vyhráli se ztrátou jen 14 míčů. Nováčka by takto prohraný set mohl psychicky položit, ale zkušený tým by se měl s porážkou vyrovnat. Na Hakim přišel „den blbec“ a v dalších zápasech již nevyhrál. Družstvu Naposled den vyšel. Dvě vítězství, dvě remízy , z toho jedna vítězná na míče. Byla to cenná remíza s STS Chvojkovice. Chvojkovičtí sice prvý set vyhráli s rozdílem dvou míčů, ale v druhém přenechali vítězství soupeři s rozdílem šesti míčů. Na partě Naposled bylo zjevné, že dlouhodobá soudržnost přináší úspěchy.  Třetí místo v tabulce obsadili Chvojkovičtí se shodným počtem výher a remíz jako Naposled, ale obě remízy prohrály na míče. Dědkové v letošním roce míchají se sestavou, asi hledají optimální složení. Jedna výhra a tři porážky je odsunuly na čtvrtou pozici. Tabulku uzavřel Hakim, který společně s Dědky bude v příštím kole hrát ve skupině „B“.

Ve skupině „B“ se na „válčení“ družstev dalo se zalíbením dívat. Nelze nevidět rozdíl v technické vyspělosti jednotlivých hráčů, nelze přehlédnout taktické nedostatky v obranné hře na síti a v poli, ale také nelze upřít družstvům bojového ducha, snahu, herní nasazení. Ústecká parta Dávej bacha  a tepličtí Pohodáři svorně získali shodný počet bodů. I rozdíl mezi uhranými míči byl shodný a nerozhodl ve prospěch jednoho z obou družstev. Tabulkový záznam naznačuje, že Ústečané byli lepší, vyhráli tři zápasy se skóre 2 :0, jeden remizovali.  Pohodáři vyhráli jen dva zápasy 2 : 0, avšak na míče vítězná remíza je bodově srovnala s Dávej bacha. Třetí post obsadila Míšenice Chomutov, když byla na míče lepší než Osek. Kaličům se nepodařilo vyhrát ani jeden zápas a v příštím kole budou bojovat o návrat do béčka ve skupině „C“.

 

 

 

Červený  babule postupují

 

Teplice – Druhé kolo turnajů smíšených družstev Teplická VOSA uzavřela družtva dvou výkonnostních skupin z dolní části celkové tabulky. Skupinu „E“ vyhráli sympatičtí sportovci s exotickým pojmenováním Červený babule. Dvě utkání poměrně hladce vyhráli, dvě remizovali, ale na míče byli lepší. Za nimi skončil Sokol Verneřice, parta volejbalových samouků s velkým elánem do hry.  Taktéž samouci ze Sokola Kostomlaty dovedou do hry vložit srdce, což jim tentokáte vyneslo třetí místo.  Sestupová místa obsadili Hroznýši a Legedery team.

Litvínovští Smíšci vyhráli „pralesní ligu“ a v příštím kole budou bojovat o udržení v éčku. Se Smíšky postupuje Svetříkův výběr, který pod sebou zanechal ústecké Humpoláky a SK Dubí.

 

 

Hrál se líbivý volejbal

 

O prvé prosincové sobotě patřila sportovní hala Na Stinadlech smíšeným volejbalovým družstvům  teplické VOSY. Na třech kurtech se střídala družstva skupiny „A“ a „B“. Herní úroveň, zvláště zápasů skupiny „A“ byla velmi dobrá. Nepostrádala dynamiku, obětavost, taktické myšlení. Smečaři se blýskali vysokým výskokem a úderem shora, nahrávačky dobře načasovanými nahrávkami, blokaři se radovali po úspěšných zásazích. Utkání se nesla v pohodové atmsféře bez vzájemných invektiv, nevhodných poznámek na soupeře či rozhodčí, přiznávání se k dobrým či autovým míčům, dotekům sítě. Hráči Volejbal Sokolov, ač do hry vložili žolíka, k turnaji nepřijeli.

ŠSK Osek, který po prvém kole postoupil do elitní skupiny, měl v prvém zápase za soupeře zkušený Hakim. Hajný, Vajgl, Novák, Šlechta, Soukup, Skulová, Jánská vyrovnanou hrou donutili Hakim k soustředěné hře. Osek nezvítězil, ale na Hakim udělal dvakráte dvacet míčů. V této hře opora Hakimu Kubánec Sandor Oms Cuehar zatloukl smeč metr za síť, jev na VOSE nevídaný. Váša, Pilous, Šustáček, Sandor, Uhříková, Charvátová, Ulbrich svedli tuhý boj se Západními Krušnohorci, ale v dalších zápasech přenechali vždy set soupeři. Chvojkovičtí všechna utkání zremizovali. Dvě remízy vyhráli na míče, dvě remízy na míče prohráli. Turnaj vyhrál Hakim Teplice, za nímž se seřadila družstva: Západní Krušnohorci, STS Chvojkovice, Pohodáři Teplice, ŠSK Osek.

Skupinu „B“ vyhráli hráči Naposled Teplice, kteří v minulém kole do béčka sestoupili. Jejich utkání s Dědky bylo bohaté na herně dramtické chvíle. Dědkové prvý set hladce vyhráli 25: 16, když soupeře přehráli na síti. Druhý set vyšel soupeři. Obětavostí v poli dávali hráči Naposled základ k úspěšný akcím na síti a vyhráli 25: 15. Dědkové Teplice obsadili druhou příčku a za sebou zanechali družstva Míšenice, Hazimburském saně. Volejbal Sokolov si pro nepřítomnost nezapsal  do celkové tabuky ani bod.

 

 

 

Mezinárodní pravidla

 

Mezinárodní pravidla volejbalu, podle nichž se řídí veškeré soutěže v ČR neukládají hráči, který při rozehře porušil jakékoli pravidlo, povinnost se zvednutím ruky přihlásit k přestupku. Tato povinnost se objevuje u košíkářů a velmi přispívá ke kultivovanému chování hráčů na hřišti. V utkáních Teplické VOSY poté, co Martin Štembera a Jaromír Pilous byli odměněni Cenou fair play při vyhlašování nejúspěšnějších sportovců roku, se přiznávání počalo v turnajích VOSY vžívat. Přiznat se k porušením pravidel avšak není u všech hráčů vžitým zvykem, samozřejmostí. Hráči vyčkávají na výzvu rozhodčího či reagují až na slovní nátlak soupeře. Jsem přesvědčen, že okamžité přiznání chyby by silně ovlivnilo kultivovanost sportovního prostředí, pomohlo by zlepšit pověst VOSY mezi volejbalisty, kteří dosud se do soutěží VOSY nezapojili.

Vosáci, dodržujte rovinu fair play i v okamžicích, kdy herní stav nehovoří ve váš prospěch. Dokažte, že morální vlastnost člověka je cennější než výhra dosažená nečestností. 

 

 

Co se děje s Tepličany

 

Obloha zatažená, teplota vzduchu necelých 10°C, pramalý důvod k procházce po městě, korzovat v parku, jak bývalo kdysi zvykem. Kdysi se Tepličané chodili dívat na basketbal, volejbal, na Drožďárně bylo vždy plno. Kam se poděl sportvní duch Tepličanů. Na Letnou za košikáři zavítají snad jen rodinní příslušníci, na volejbalové juniorky Šanova, na teplickou VOSu nepřijde ani noha. Proč je tomu tak? . Kdy naposledy byla Stínadla plná? Hledat vysvětlení v nízké herní úrovni nelze. Košikáři vedou svoji soutěž, juniorky nejsou hvězdné, ale hrají obětavě, bojují za čestnou reprezentaci města, ve Vose se scházejí hráči, kteří hrávali ligu, špičku krajského přeboru. A přeci sedadla haly, kam je vstup zdarma, zejí prázdnotou. Tak hluboký nezájem o sport v Ústí n. L., Liberci, Jablonci není. Kde je chyba?

Prvé kolo smíšených volejbalových družstev teplicé VOSY nabízelo atraktiní volejbal. V elitní skupině hrála družstva, která vyšla z kvalifikačních skupin jako vítězná. Jejich vystupování v uplynulých letech bylo zárukou, že hra bude mít vysokoun úroveň, jaká se objevuje ve svazových soutěžích v II,lize, krajském přeboru. Nově přihlášená družtva Volejbal Sokolov, Dávej bacha z Ústí n.L. mají předpoklady být vítězům VOSY z předcházejících let vážnými soupeři. Jejich příchod do souzěže nepovede k rozmělňování úrovně hry, ale ke zvyšování. Utkání v elitním skupině měla náboj. Každé družstvo mělo snahu získávat body útokem na síti, nespoléhalo se na zisk bodů po bloků. Jestliže řada smečařů umísťovala míče do dlouhé diaonály, pak leckteří bodovali po útoku po „lajně“. Byly zazanamenáy body umístěné do ostré diagonály, což svědčí o vysoké kvaitě smečaře. Prvenství získali Západní Krušnohorci ze Sokolova před Pohodáři Teplice. O postavení v tabulce při shodnosti získaných bodů mezi Krunošhorci a Pohodáři rozhodovaly uhrané míče. Krušnhorci byli o tři míče lepší. Krunšhorci prohráli zápas s Pohodáři, keřímztratli zápas s STS Chvojkovice. Chvojkovičtí remizovali s Naposled askončilintřetí. O umístění na čtvrtém a pátém místě opět rozhodvaly uhrané míče. Naposled Teplice i Volejbal Sokolov si zapsaly do tabulky po dvou bodech, ale Naposled bylo o tři míče lepší. Vzácná shoda při rozhodování o umístění na prvém a druhém, na čtvrtém a pátém místě. Vždy rozbodly tři miče. K zisku dvojnásobku bodůza umístění vožili žolíka do hry Pohdáři, STS Chvojkovic, Naposled Teplice.

Družstva ve skupině „B“ bojovností, herním nasazením za elitou nezaostala, takže žádné družtvo neprošlo turnajem bez ztráty setů. Hakim ztratil tři sety stejně tak i ŠSK Osek. Hakim v remízách byl lepší na uhrané míče, Osek remízu s Hakimem na míče prohrál. Dědkové skočili až na třetím místě, když tři utkání dovedli k remizovému stavu 1 : 1. Nováček z Ústí n.L. Dávej bacha, který se herně nejeví zle, špíše naopak, uhrál čtvrté místo. Pátí skončili Kaliči Teplice. Do hry vložili žolíka Osek a Kaliči.

 

S povděkem lze kvitovat smysl pro fair play u hráčů Ibla, Špalka (oba Naposled ) a Vašíčka (Pohodáři), kteří ve vypjatých situacích pomohli rozhodčímu k správnému výroku přizáním chyby, byť se hrálo již v koncovkách setů.

 

Černou kaňkou turnaje bylo drezování hráčů, které odpovídalo českému přísloví: „každý pes - jiná ves“.

 

 

Pozvánka na VOSU

 

Prvým listopadovým víkendem vstoupí smíšená volejbalová družstva do dvacátého ročníku turnajů Teplická VOSA. Dvacet let v lidském životě je přibližně jedna čtvrtina pobytu člověka na Zemi. Dvacet let sportovních klání bez přerušení je dlouhověkost. V minulosti se pořádaly volejbalové turnaje v příjemném prostředí pod širým nebem v Teplicích, Bílině, Duchově, Dubí, ale žádný nevydržel takovou dobu, jako VOSA. Na počátku soutěžilo kolem deseti týmů, v průběhu dalších let počet narůstal a v posledních rocích se účast přibližuje k třicítce. Zájem o VOSu roste, do soutěže se přihlašují družstva i z velké vzdálenosti od Teplic. K turnajům se sjíždějí hráči z Prahy, Mostu, Litvínova, Jirkova, Chomutova, Sokolova, Ústí n. L., Rakovníku, Děčína, Kostomlat, Libochovic aby si zahráli buď za některé domácí družstva, nebo aby reprezentovali své bydliště.

Dámské šestky jsou věkem mladší. Letos ženy, které se sjíždějí do Teplic z Ústí n.L., Litoměřic, Lovosic, Kralup, Mostu, Bíliny, Chomutova, Prahy, Litvínova, Děčín, Loun budou hrát v patnáctém ročníku. Vítěz dámském VOSY vzejde ze čtrnácti družstev.

V sobotu 3. XI. mohou příchozí diváci (vstup do haly zdarma) vidět utkání nejlepších smíšených družstev, která letos vstupují do soutěže. Na kurtech se ve skupině „A“objeví Západní Krušnohorci Sokolov, Volejbal Sokolov, STS Chvojkovice, Pohodáři Teplice, Naposled Teplice. V béčku budou hrát Dědkové Teplice, Osek, Dávej bacha z Ústí n.L., Hakim Teplice a Kaliči Teplice.

V neděli hřiště budou patřit ženám. V áčku o prvé výhry budou bojovat Ranařky Teplice, Slavojky Chomutov, Lazaret Ústí n.L., Los Dudos Teplice. PK 006+1 Teplice. Ve skupině „B“ se představí Rumové pralinky Litoměřice, Canonky Kralupy, ZOO Teplic, Sokol Děčín, B-Most. 

 

 

Kvalifikace skončila, nyní půjde již o body.

 

Teplice -Slunečné počasí babího léta spíše svádělo k výletu na hřebeny Krušných her nebo do jiné části přírody, než ke sportování v teplické hale s nedokonalou vzduchotechnikou. A přeci se našlo devět smíšených a pět dámských týmů teplické VOSY, aby nastoupily k sehrání kvalifikačních zápasů a byly dle výsledků zařazeny do herní skupiny prvého kola dlouhodobé soutěže Teplická VOSA.

Skupinu „E“ mixů vyhráli Západní Krušnohorci Sokolov aniž ztratili set. Předvedenou hrou prokázali, že jsou na seriál turnajů dobře připraveni. Za Krušnohorci skončil ŠSK Osek, který sice utrpěl od prvého v tabulce porážku, ale ostatním již naděloval výsledkem 2 : 0. Střed tabulky patřil Sokolu Verneřice, který zdolal Humpoláky a Konve z Ujepu. Na Konve z Ujepu se usmálo štěstí v herně vyrovnaném zápase s Humpoláky, neboť vyhrály s rozdílem jen pěti míčů.

Ve čtyřčlenné skupině „F“ vítěz VOSY z posledních let Hakim Teplice narazil na nováčka soutěže SK Sokolov a nepodařilo se mu jej pokořit. Sokolov vyhrál 2 : 0 (50 : 41). Zbývající dvě utkání sokolovští hráči vyhráli bez velkého úsilí. Taktéž Hakim bez velkého vypětí sil, chvílemi až v trapném tempu, porazil Smíšky Litvínov a Červené babule Most. Smíšci byly ve skupině nejslabším týmem a obsadili poslední místo. Babule byly čtvrté.

Tabulka skupiny „D“ dámských šestek vyzněla podle předpokladů. V sestavě Ranařek nedošlo k podstatným změnám a tým si udržel herní výkonnost z předchozích let. Skupinu vyhrály před Canonky Kralupy. Kralupské hráčky získaly jednu „věž“ a do družstva se vrátila uzdravená hráčka základní sestavy, což se kladně projevilo v zápasech s celky na dalších místech. Třetí skončily Lovošky Lovosice, čtvrté bylo A-HA Děčín a závěr tabulky patřil Sokolu Litoměřice.

Turnaje, kde již půjde o body do celkové tabulky, začnou 3. listopadu. Úvod obstarají smíšená družstva skupin „A“ a „B“. O den později na kurty nastoupí dámské šestky skupin „A“, „B“, „C“.

 

 

(c)2008 HTML code by Multitec Computers s.r.o. - IE6+,FF2+,O8+,GCH Ready